Haber 06.07.2018 tarihinde eklendi, (287) defa okundu.

İstenmeyen atanmış müftülerin istifası isteniyor

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının kabul etmediği atanmış müftü Mehmet Emin Şinikoğlu’nun istifasının istendiği ileri sürüldü.

Yunan basınında çıkan haberlere göre, Eğitim Bakanı Kostas Gavroglu, devlet tarafından İskeçe Müftülüğü’ne atanan Şinikoğlu ile görüşerek müftülük makamından istifa etmesini istedi. Haberlere göre, Atina’daki görüşme 2 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşti. Gavroglu ile Şinikoğlu arasındaki görüşmenin daha önce bir kez ertelendiği bilgisine de yer verildi. 

Gerçekleşen görüşmede, Eğitim Bakanı Gavroglu’nun yanı sıra Başbakan Çipras'ın dış politika konularından sorumlu danışmanı Vangelis Kalpadakis’in de hazır bulunduğu, atanmış müftü Şinikoğlu’na ise İskeçe Müftülüğü hukuk danışmanı Yorgos Dudos eşlik ettiği kaydedildi. 

Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede bakan Gavroglu’nun müftülük konularıyla ilgili konuların çözümüne yardımcı olmak amacıyla tayinli müftü Şinikoğlu’ndan istifasını sunmasını istediği dile getirildi. Basında çıkan haberlere göre, Şinikoğlu bakanın istifa çağrısına “hayır” cevabı verdi. 

Bu arada, Bakan Gavroglu’nun Gümülcine tayinli müftüsü Cemali Meço’yla da görüşerek istifa çağrısını ona da yapacağı ileri sürüldü. Aynı teklifi Dimetoka müftüsüne yapacağı da kaydedildi. 

İki atanmış müftü, gerek icraatleri ve gerekse göreve getiriliş şekli nedeniyle azınlık tarafından kabul görmediklerini yazan  Millet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Ömer ve Başyazar Feyzullah Hasankahya'ya hakaret davası açmıştı. 6 Haziran'da görüşülen davada iki gazeteci 20'şer ay hapis cezalarına çarptırılmıştı. 

Basında yer alan bu haber, iki atanmış müftünün, istişare edilmeden, insan haklarına ve İslam dinine aykırı bir şekilde azınlık toplumuna dayatıldığı için kabul görmediklerini yazan millet gazetesinin haklılığını göstermesi açısından dikkat çekicidir. 

kaynak:millet gazetesi