Haber 15.05.2018 tarihinde eklendi, (687) defa okundu.

Gümülcine’nin Yunanistan’a ilhakı törenlerle kutlandı

Gümülcine’nin Yunanistan’a ilhak oluşunun 98. yıldönümü nedeniyle resmi törenler yapıldı. Gümülcine’deki törene katılacağı açıklanan Savunma Bakanı ve hükümetin küçük ortağı ANEL Partisi Başkanı Panos Kammenos gelemedi. 14 Mayıs törenlerine Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis ve ANEL Partisi Başkan Yardımcısı ve eski İskeçe milletvekili Panayotis Sguridis katıldı. 

Törenler Gümülcine Metropoliti Penteleimon’un yönettiği dini ayinle başladı. Devamında ise şehir meydanındaki Kılıç anıtına çelenkler konuldu. Daha sonra resmi geçit töreni yapıldı. Törenlerde Rodop ili milletvekilleri Mustafa Mustafa, Ayhan Karayusuf ve İlhan Ahmet, Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis, Eyalet Başkan Yardımcısı Nikos Çalikidis ve diğer yetkililer yer alırken, Türkiye’nin Muavin Konsolosu İbrahim Işık da törenlere katılanlar arasındaydı. 

Resmi geçitte Gümülcine’deki Türk azınlık ilkokulları ile Celal Bayar Azınlık Ortaokul – Lisesi ile Hayriye Medresesi öğrencileri de yer aldı. 
Kara Kevvetleri Komutanı Alkiviadis Stefanis törenden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada ordu mensuplarıyla gurur duyduklarını belirtti. Türkiye’de gözaltından tutulan iki subayla ilgili olarak soruyu yanıtlayan Stefanis, “Aklımız onlarda. Bir an bile aklımızdan çıkmıyorlar. Serbest kalacakları anı bekliyoruz.” dedi. Korgeneral Stefanis bir gazetecinin “Kara Kuvvetleri subayların neden hala neden tutulduklarını biliyor mu?” sorusunu ise yanıtlamak istemedi.