Haber 11.09.2018 tarihinde eklendi, (272) defa okundu.

Hacıosman: Müftülüklerimize yapılmış bir darbe ve yok etme girişimidir

Sabık milletvekili Ahmet Hacıosman başkanlığındaki Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) müftülüklerle ilgili yaptığı açıklamada SYRIZA - ANEL hükümetinin uygulamak istediği cumhurbaşkanlığı kararnamesi için ”Müftülüklerimize yapılmış olan bir saygısızlık, bir darbe ve yok etme girişimi olarak görmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere kararnameye yol açan yasal düzenleme parlamentoda yapılan oylamada SYRIZA, ANEL ve PASOK partilerinin oylarıyla geçmişti.

BAKEŞ’in açıklaması şu şekilde:

DUYURU 7-9-2018

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle açıklanan Müftülüklerin yetkileri, çalışma ve idari yapılanmasıyla ilgili düzenlemeler kabul edilmesi mümkün olmayan bir Kararnamedir. 

Yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni Müftülüklerimize yapılmış olan bir saygısızlık, bir darbe ve yok etme girişimi olarak görmekteyiz.

Ülkemiz yetkililerinden, Müftülüklerimizde azınlık haklarına saygılı bir düzenleme ve icraatı beklerken, bu tür müdahalelerin yapılması, hayal kırıklığı ve büyük bir üzüntü yaratmıştır. 

Ülkemiz yetkililerinden bir an önce bu Kararnameyi geri çekerek, Müftülüklerin yapısına uygun çalışmalarda bulunmalarını beklemekteyiz.


kaynak:azınlıkça