Haber 27.11.2018 tarihinde eklendi, (253) defa okundu.

Türkçe dersleri kaldıramazsınız! Batı Trakya’da SYRIZA’ya boykot!

Gümülcine’deki Hayriye Medresesi’ndeki öğrenciler okullarından Türkçe dersleri kaldıran SYRIZANEL hükümetine karşı boykot kararı aldılar.

Medrese öğrencileri 25-26 Kasım tarihlerinde iki gün boyunca derslere girmeyerek tarihi Osmanlı dönemine kadar giden okuldan Türkçeyi kaldıran SYRIZANEL hükümetine tepkilerini gösterecekler. Hatırlanacağı üzere SYRIZANEL hükümeti geçtiğimiz hafta Medrese-i Hayriye’den Türkçe dersleri kaldırma kararı almıştı.

Medrese-i Hayriye Öğrencileri ve Encümen Heyeti tarafından yapılan açıklamalar ise şöyle:

MEDRESE-İ HAYRİYE ÖĞRENCİLERİbBASIN AÇIKLAMASI

 1. Medresemize son gelen ders programı ile anadilde eğitimin ve din eğitiminin kısıtlanmasına bir an önce son verilmelidir.
 1. Tüm Azınlık okullarında olduğu gibi Türkçe müfredatı aynı oranda düzenlenmeli ve uygulanmalıdır.
 1. Yetkililer tarafından isteklerimiz yerine getirilmesi için şimdilik 2 günlük boykot kararı aldık. 25-26 Kasım 2018. Eğer dikkate alınmazsa eylemlerimiz devam edecektir.

                                       MEDRESE-İ HAYRİYE ÖĞRENCİ TEMSİLCİLERİ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΙΕΡΟΣΠΟΥΔΑΣΤΗΡΙΟΥ ΧΑΪΡΙΓΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

 1. Σε αντίθεση με όσα προβλέπει το τελευταίο πρόγραμμα σπουδών που έχει κοινοποιηθεί στο Ιεροσπουδαστήριό μας, πρέπει να αποτραπεί ο περιορισμός διδασκαλίας των μαθημάτων θρησκευτικής ειδίκευσης και το δικαίωμα διδασκαλίας στην μητρική μας τουρκική γλώσσα.
 1. Το τουρκόγλωσσο πρόγραμμα μαθημάτων πρέπει να διαμορφωθεί και να εφαρμοστεί αντίστοιχα, όπως εφαρμόζεται σε όλα τα μειονοτικά σχολεία.
 1. Για τον λόγω αυτό, έχουμε αποφασίσει να πραγματοποιήσουμε διήμερη σχολική αποχή από τα μαθήματά μας, στις 25 και 26 Νοεμβρίου του 2018, μέχρις ότου ικανοποιηθούν τα αιτήματα μας.

ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΙΕΡΟΣΠΟΥΔΑΣΤΗΡΙΟΥ ΧΑΪΡΙΓΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

BASIN AÇIKLAMASI

25/11/2018, Gümülcine.

Gümülcine Medrese-i Hayriye Encümen Heyeti ve Öğrenci Velileri olarak ders programı ile ilgili istek ve önerilerimizi yazılı olarak başta Başbakan, Eğitim ve Din İşleri bakanı, Bölge Eğitim Müdürü ve Azınlık Milletvekillerine yazılı olarak ilettik.

Son çıkan ders programın 16/11/2018 tarihinde resmi olarak okula tebliği ve Bölge Eğitim Müdürünün 19/11/2018 tarihli konuya ilişkin basın açıklamasından sonra yaptığımız veliler toplantısında aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 1. Önceki basın açıklamasında da belirttiğimiz gibi son çıkan programın kabul edilemez olduğu, bu bağlamda alınan önceki kararların da arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.
 1. Azınlık okullarında Türkçe Yunanca müfredatı arasında var olan dengenin, Medreselerde olası program değişikliklerinde de mutlaka muhafaza edilmesi ve değişikliklerin İkili kültür antlaşmaları ve Lozan temelinde yapılmasını talep ediyoruz. 1983e kadar Türkçe olarak yapılan Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Beden eğitimi, İngilizce gibi derslerin tüm Azınlık okullarında olduğu gibi Türkçe müfredata dahil edilmesini istiyoruz.
 1. Yunanistanda bazı devlet meslek okullarında bile olmayan veya daha az yapılan derslerin medreselerde Yunanca müfredatında yapılarak haftalık ders saatlerin tüketilmesi Türkçe müfredatını kısıtlamaktadır. Azınlık orta ve liselerinde uygulanan ders programı nasıl ki denkliklerine zarar getirmiyorsa, okulumuz için de böylesi bir sorun söz konusu olamaz.
 1. Balkanların en kadim eğitim kurumlarından olan Medresemizin ülkemiz otoritelerince de artık dini kimliğine tam anlamıyla saygı gösterilmesini bekliyoruz. Bütün azınlık okullarında olduğu gibi derslerin dili, ders programı, kitap ve öğretmen konuları ikili kültür anlaşmalarına ve Lozan anlaşmasına göre düzenlenmelidir. Medresemizin Azınlık okulu ve vakıf statüsü de artık net olarak tescil edilmelidir.
 1. Bu talepler yerine getirilene kadar her türlü demokratik hak arama mücadelesine devam edilecektir. Bu konuda hiçbir yasal eylemden çekinilmeyecektir.

                                                           Saygılarımızla.

kaynak:trakyadan