Haber 26.03.2019 tarihinde eklendi, (512) defa okundu.

Paskalya’da 200 evro ekstra ‘Kinoniko Merisma’ yardımı gelebilir

Yunanistan’da 3 milyon emekli ve kamu memuruna bir kereye mahsus olmak üzere Paskalya’da “kinoniko merisma” (sosyal temettü) yardımı yapılması planlanıyor.

Azınlıkça’nın Realnews gazetesinden aktardığı habere göre kesintiye uğrayan Paskalya veya izin ikramiyesinin yerini alması düşünülen sosyal yardımın, kamu memurları için 250 evro, özel sektör ve kamu emeklileri için ise 200 evro olarak dağıtılması planlanıyor.

Üst düzey hükümet yetkilisi Realnews gazetesine yaptığı açıklamada “yardımın yapılıp yapılamayacağının ülkenin imkânlarına bağlı olacağını” ifade ederken, Yunanistan Maliye Bakanlığı tarafından dağıtılması planlanan 658 milyon evro’luk fonun bu doğrultuda kullanılabileceği belirtiliyor.

Ancak, Yunanistan’ın Avrupalı ortakları da bu konuyu yakından takip ederken, meselenin önümüzdeki Euro Grubu toplantısında da ele alınabileceği kaydediliyor.

Şimdilik alınmış nihai bir karar bulunmuyor. Siyasi irade dışında, bütçeye ve ülkenin Avrupalı ortaklarıyla ilişkilerine zarar vermeyecek bir formül aranıyor.

Öte yandan bu sosyal yardımın kalıcı mı olacağı veya sadece bir kez mi verileceği konusu da belirsizliğini koruyor.kaynak:azinlikca