Haber 15.05.2018 tarihinde eklendi, (850) defa okundu.

18. Kiraz Festivali gerçekleştirildi

Yassıköy Belediyesi tarafından düzenlenen 18. Kiraz Festivali’nin açılışı 11 Mayıs Cuma günü yapıldı. 

Festivalin ilk gününde Yassıköy Belediyesi Folklor Ekibi ve Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) çatısı altında faaliyet gösteren müzik eğitmeni Mümin Ali yönetimindeki GTGB saz ekibinin gösterisi ve Batuhan Hasan’ın seslendirdiği şarkılarla başladı. 

Bulatköy Futbol sahasında düzenlenen Kiraz festivaline, evsahibi Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı ve Belediye meclis üyeleri, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Rodop Milletvekilleri Ayhan Karayusuf, Mustafa Mustafa ve İlhan Ahmet, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, BAKEŞ Başkanı ve eski milletvekili Ahmet Hacıosman, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Meclis Üyesi Mustafa Katrancı, Önder Mümin,Gümülcine Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Molla İsa, GTGB Başkanı Necat Ahmet, eski Susurköy Belediye Başkanı Erdoğan Sait, eski Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, yerel yöneticiler ve civar köylerden çok sayıda soydaş katıldı. Ayrıca festivale katılanlar arasında Türkiye’den Enez Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Savcı yer aldı. 

Festivalin sunuculuğunu Burak Adil ve Hayat Veli yaptı. 

YASSIKÖY BELEDİYE BAŞKANI İSMET KADI 
Festivalin açılış konuşmasını Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı yaptı. Kirazın 2007 yılından günümüze kadar gelen sürecini değerlendiren başkan Kadı, “İlk yıllarda moralsiz üretici, kaderine terkedilmiş kiraz bahçeleri, 50 ile 70 cent ortalama fiyat ön plana çıkmakta idi. Daha sonra Kiraz kooperatifimiz faaliyet göstermeye başladı. İlerleyen süreçte Kooperatif lokomotif görevi görerek, kiraz ekili alanlar her yıl binlerce yeni fidan dikimi ile 2-3 katına çıkarılmış. Kirazımıza 2008 yılından itibaren gerekli kalite belgesi her yıl alınmaya başlamış. Dünya genelindeki kaliteli kiraz türlerinin bölgemizde yaygınlaşması ile kirz sezonunun uzaması hedefine ulaşımıştır” diye konuştu. 

Bölgedeki kiraz üretiminin büyük bir kısmı Rusya, Romanya ve Bulgaristan’a ihraç edilmeye başlandığını hatırlatan Kadı, son iki yılda özel teşebbüsün bu alandaki boşluğu doldurduğunu ve iş adamı Levent Sadık Ahmet tarafından kurulan YAKA IKE Şirketi’nin modern bir tesis olarak kiraz üreticisinin hizmetinde olduğunu kaydetti. 

Ayrıca belediye yönetimi olarak sulama projelerine önem vermeye devam edeceklerini vurgulayan Kadı, belediye genelindeki diğer köylerin de kiraz üretimine uygun araziler olmasına rağmen halkın bu konuda ikna olmamasını büyük bir eksiklik olarak gördüğünün altını çizdi. 

DMT EYALETİ MECLİS ÜYESİ MUSTAFA KATRANCI 
Doğu Makedonya Trakya (DMT) Eyaleti Meclis Üyesi Mustafa Katrancı tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, konuklara DMT Eyaleti Başkanı Hristos Metios başta olmak üzere DMT Eyaleti Başkan Yardımcıları Ahmet İbram ve Nikos Çalikidis’in selamlarını iletti. Eyalet olarak bölgedeki ticari faaliyetleri yakından takip ettkilerini söyleyen Katrancı, ürünlerin daha kaliteli olabilmesi adına sulama tekniklerini araştırdıklarını ve bölgedeki kiraz üretiminin artmış olması da kendilerini memnun ettiğini ifade etti. Son olarak Katrancı, bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. 

DEB PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ 
Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş her yıl geleneksel hale gelen ve bu yıl 18. düzenlenen kiraz festivalinin başarılı geçmesi temennisinde bulundu. Kiraz üreticilerine bu yıl bol kazançlı bir sezon dilekleklerinde de bulunan başkan Ali Çavuş, “Azınlığımızın, yaka halkının, tüm kiraz üreticilerinin buna ihtiyacı var. Çünkü son yıllarda Batı Trakya Türk Azınlığı olarak büyük göç veriyoruz. Bu yıl ekonomik anlamda her şeyin bol ve bereketli olacağına inanıyor ve diliyorum.” ifadelerine yer verdi. 

RODOP MİLLETVEKİLİ İLHAN AHMET 
Rodop Milletvekili İlhan Ahmet,ise “Ben Kiraz kooperatifinin kurulumuna, fikrine, ülküsüne, ruhuna inanan bir insanım. Bu koopratifin kurulması için 2005 yılında şahsen mücadele vermiştim. Kooperatifi desteklememiz gerekir. Bunun için devlet desteğini ve her türlü imkanı sunmamız gerekir. Çünkü özel sermayenin gerek iş adamı Levent Sadık Ahmet’in olsun, diğer iş adamlarının olsun vermiş oldukları mücadele takdire şayandır. Ancak bunun yanında paralel olarak kooperatifin de önemi sendikal açıdan çok büyüktür. O yüzden koopratif konusunda da bir mücadele verilmesi gerektiği fikrini savunuyor ve destekiyorum.” diye konuştu. 

RODOP MİLLETVEKİLİ MUSTAFA MUSTAFA 
Kiraz festivalinin başarılı geçmesi dileklerinde bulunan Rodop Milletvekili Mustafa Mustafa, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı’nın belirtmiş olduğu olumlu gelişmelerin destekçisi olacaklarını belirtti. Kiraz üreticilerinin görebilecekleri olası zararların ödenmesi konusunda özel gayret sarfetmeye devam edeceklerini kaydeden milletvekili Mustafa, bölgedeki çiftçilere ait yeni üretici birliklerinin desteklenmesi konusunda da ellerinden gelen yardımı yapmaya çalışacaklarını ifade etti. Mustafa Mustafa, festivalin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. 

BAŞKONSOLOS MURAT ÖMEROĞLU 
Son olarak Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu konuştu. Tüm katılımcıları Yunanca ‘Kalispera sas’ diyerek selamlayan başkonsolos Ömeroğlu, kendilerini bu etkinliğe davet eden Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı’ya teşekkür etti. Genel olarak bölge için tarımın ve kirazın öneminin farkında olduklarını söyleyen Ömeroğlu, kiraz hasatının bereketli olması dileklerinde bulundu. 

Etkinlik sonunda protokol üyelerine plaket takdim edildi. Ardından Yassıköy Belediyesi Folklor Ekibi bir gösteri sundu. Son olarak GTGB çatısı altında faaliyet gösteren müzik eğitmeni Mümin Ali yönetimindeki GTGB saz ekibi ve Batuhan Hasan’ın seslendirmiş olduğu şarkılarla katılımcılara muhteşem bir müzik ziyafeti sunuldu. 

18. Kiraz Festivali kapsamında, yerel sanatçılar ve folklor grupların yanı sıra Türkiye'den ünlü sanatçılar da konser verdi. 


Kaynak: GÜNDEM