Haber 23.09.2022 tarihinde eklendi, (1) defa okundu.

“Burada Yaşayan Kardeşlerimiz 85 Milyonun Takibindedir”

Merhum Ahmet Mete’yi bir kez daha dualarla andıklarını ifade eden Trampa, “Bu kabristanda Batı Trakya Müslüman Türk toplumunun değerlerinin muhafazası noktasında gerek eski müftülerimiz Sabri Efendi, Mustafa Hilmi Efendi, Mehmet Hilmi Agalar ve en son Ahmet Mete hocamız burada. Tabii ki onların yanında ve etrafında eski milletvekillerimizin, eski öğretmenlerimizin bu uğurda mücadele vermiş insanların yatıyor olması, bu mekan bizim İskeçe Müslüman Türk Toplumu açısından önem arz etmektedir. Bu vesileyle herkese bugün burada dua etmiş olduk, Rabbim dualarınızı kabul eylesin. Sizleri de aramızda görmek, sizleri selamlamak, sizlerle bugün burada bir ve beraber olmak aynı şekilde bizim için bir onur ve şeref meselesidir. ” diye konuştu.

Ardından Trampa’nın makamına geçen Şentop yeni seçilen müftüye görevinde başarı diledi.

Şentop daha sonra İskeçe Türk Birliği’ni (İTB) ziyaret etti. Şentop ve beraberindeki heyet burada İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, dernek yöneticileri ve çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı.

“Bizler kendi kimliğimize, Türklüğümüze, Müslümanlığımıza saygı bekliyoruz”

Ahmetoğlu, Şentop’a adında “Türk” ismi geçtiği için sökülen dernek tabelasının yerini göstererek hukuki mücadelelerinin yıllarca sürdüğünü söyledi.

Ozan Ahmetoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu uygulama nedeniyle aleyhine karar vermesine rağmen Yunanistan’ın AİHM kararını uygulamadığını ifade etti. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Türklerinin en eski sivil toplum kuruluşu olarak 14 yıldır AİHM kararının uygulanmasını ve mağduriyetin sona ermesini beklediklerini vurguladı. Yunanistan vatandaşları olarak bu ülkeye sevgi ve saygıyla bağlı olduklarını belirten Ahmetoğlu, “Ancak bizler de kendi kimliğimize, Türklüğümüze, Müslümanlığımıza da saygı bekliyoruz. Kimliğimizin inkar edilmesi bizleri derinden yaralıyor.” dedi.

İskeçe Türk Birliği’nin mücadelesi yakından takip ettiklerini ve desteklediklerini belirten TBMM Başkanı Mustafa Şentop, soydaşların ilgisine teşekkür etti. 85 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti’nin Batı Trakya Türklerinin yanında olduğunu ifade eden Şentop, “Türkiye’nin siz Batı Trakya Türkleriyle gönül bağı var.” Dedi.

Şentop’a ziyaretlerinde milletvekillerinin yanı sıra, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu eşlik etti.
KAYNAK:BIRLIK GAEZTESI