Haber 09.07.2018 tarihinde eklendi, (16191) defa okundu.

Bir kişinin intihar girişiminde bulunacağı nasıl anlaşılır?

İntihar, kişinin istemli şekilde kendisinin ölümüne yol açma eylemi olarak tanımlanabilir. İntihar edecek kişiyi nasıl anlayabiliriz, nasıl yardım edebiliriz?

İntihar hakkında, insanlar arasındaki en yaygın düşünce, üstesinden gelinemeyen duyguları düzenlemek için intiharın tek çözüm olduğu inancıdır. Sabah'ın haberine göre intiharın çekiciliği, katlanılamayan duygulara en sonunda son verecek olmasıdır. Trajedisi ise, yoğun duygusal stresin insanların gözlerini alternatif çözümlere kapatmasına neden olmasıdır.

Peki, bir kişinin intihar girişiminde bulunacağını anlamanın yolları var mıdır?

İntiharların çoğunda girişimin hemen öncesinde uyarıcı bazı belirtiler geriye dönük olarak tespit edilebilse de, intiharın kesin olarak önceden tahmininin her zaman mümkün olmadığını kabul etmek gerekir. Ancak bazı belirtilerin özellikle ciddiye alınarak kişinin uzman tarafından değerlendirilmesi sağlanmalıdır:

- Kişi sürekli ölümden bahsediyor, düşünceleri bununla meşgulse
- Kişide klinik düzeyde depresyon mevcutsa
- Kişi ölümle sonuçlanması muhtemel şekilde riskli davranışlar sergiliyorsa: Hayati ilaçlarını almayı reddetme, hızlı araba kullanma gibi
- Kişi önceden ilgilendiği etkinliklerden uzak durmaya başlamışsa
- Kişi çaresiz, yalnız ve suçlu hissettiğini ifade ediyorsa
- Kişi son dönemlerde ileri düzeyde keyifsiz, isteksiz, kaygılı olduğu halde aniden neşeli ve sakin bir yapıya büründüyse
- Kişi intihar isteğini açıkça belirtiyorsa
- Kişi veda etmek üzere ziyaretlerde ve benzeri girişimlerde bulunuyorsa

İntihar edecek kişiye nasıl yardım eli uzatılır?

Acıbadem Fulya Hastanesi Psikiyatri doktorlarından Dr. Aylin Aksoy Çoban, intihara meyilli kişilerin bu fikirden nasıl vazgeçirileceği konusunda önemli bilgiler verdi.

İntihar önlenebilir mi; evet önlenebilir. Bu tip bir durumla karşılaşıldığında bizim genel yaklaşımımız intihar davranışı sergilemiş ve sağlığı iyi olan insanlarla konuştuğumuzda paylaştıkları sosyal yaşamda aile yaşamında iş yaşamında çeşitli problemler yaşayan ve bu problemlerin üstesinden gelemeyen insanların intiharı bir çözüm gibi gördüğünü fark ediyoruz.

Aslında ortaya konan sorunlar çözümlenemeyecek sorunlar değil. Bu kişi ile karşılaştığımızda önce onu güvence altına alıp, yaşadığı sorunların çözülebilir olduğunu gösterip ve yaşadığı o depresif durumun bir sonucu olduğu, kendini çözümsüz hissettiği aslında her şeyin bir çözümü olabileceğini iletip, çeşitli çözüm noktalarını nasıl oluşturabiliriz birlikte bakıyoruz.

En önemlisi şu; intihar eğilimi olan veya davranışı sergileyen bir kişinin majör anlamda klinik depresyonda olup olmadığını ayırt etmek gerekir. Çünkü depresyonun en uç noktası intiharla sonuçlanabiliyor. Hayattan tamamen ümidini kaybetmiş, umutsuz insan bazen çözüm yolu olarak intiharı tercih edebiliyor.


kaynak;azınlıkça