Haber 01.04.2019 tarihinde eklendi, (3446) defa okundu.

Yunanistan’da işsizlere 3 farklı para yardımı yapılıyor

Yunanistan’da işsiz olan ve işsizlik maaşı almayan vatandaşlara İş ve İşçi Bulma Kurumu (OAED) tarafından üç farklı yardım primi veriliyor.

Bunlardan ilkine “Üç Aylık Özel Yardım” (Τριμηνιαίο Επίδομα Ειδικό βοήθημα) adı veriliyor. Bu yardımdan, üç aylık dönem başlamadan önceki yılda en azından 60 gün çalışmış olan ve 1836/89 tarih ve yasanın 22’inci maddesinde belirtilen mesleklerden olmayan (inşaat işçisi, müzisyen v.s.) ve işsizlik maaşı alması için gerekli kriterleri karşılamayan işsiz vatandaşlar istifade edebiliyor. Yapılan yardım ise 15 temel işsizlik yardımına tekabül ediyor.

İkinci yardım ise “İşsizlik Yardımının Sona Ermesiyle Verilen Özel Yardım” (Ειδικό Βοήθημα μετά τη Λήξη της Τακτικής Επιδότησης Ανεργίας). Bu özel yardımdan ise işsizlik maaşı aldıktan sonra en az bir ay boyunca işsiz kalan ve 1836/89 tarih ve yasanın 22’inci maddesinde belirtilen mesleklerden olmayan (inşaat işçisi, müzisyen v.s.) işsizlere veriliyor. Bu yardımın, 15 günlük işsizlik primine tekabül ettiği belirtiliyor.

Üçüncü ve son yardıma ise “Uzun Süreli İşsizlere Yönelik Yardım” (Επίδομα μακροχρόνιων ανέργων) adı veriliyor. Bu yardımdan Azınlıkça’nın aktardığına göre Yunan vatandaşlarının yanı sıra işsiz olan Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları da yararlanabiliyor. 200 evro olan bu yardım, hak sahibine bizzat veriliyor ve 12 aydan fazla verilemiyor.kaynak:azinlikca